Artikel i samarbete med Ola från @bajzel_na_talerzu
Jag bjuder in dig att använda ett enkelt, veganskt recept på utsökta KAKOR med amarant. De kan bakas i form av bagels, muffins eller helt enkelt i en brödform. I struktur och smak påminner de om brownie – lätta, men ganska kompakta. Som tillbehör till dessa läckerheter använde jag hemgjord körsbärskräm (kisiel), som jag ärvt en förkärlek för från min mamma. Den glänser vackert och smakar som den mest underbara sommar. Prova detta recept med dina favoritfrukter eller fruktjuicer. Sedan jag först provade den hemgjorda versionen av fruktkräm har jag aldrig köpt färdig igen. Det är inte bara en underbar och snabb dessert, utan också ett perfekt tillbehör till kakor och bakverk, till exempel som glasyr. Den stelnar försiktigt på toppen och skapar en perfekt, söt struktur.

Ingredienser till kakan:

Ingredienser till fruktkräm:

Förberedelse:
Mixa bananerna med sojamjölk och vaniljarom. Mal linfröna i en kvarn och blanda med 7 matskedar varmt vatten tills en tjock massa bildas. Tillsätt den till bananerna och mixa allt. Tillsätt resten av ingredienserna till massan och rör försiktigt med en sked tills den tjocknar. Grädda i ca 35 minuter i 180 grader. Servera med valfria tillbehör, t.ex. körsbärskräm. Hur gör man den?
Koka upp en kopp vatten i en kastrull och tillsätt valfria frukter eller juice och sötningsmedel. Koka allt tills frukten mjuknar men fortfarande behåller sin struktur och krispighet. Blanda sedan en matsked stärkelse i 0,5 kopp vatten så att det bildas en jämn vätska. Tillsätt blandningen till den kokande frukten under intensiv omrörning. Koka en stund till tills det tjocknar. Tillsätt mer vatten vid behov. Häll den färdiga desserten över kakan. Blev det något över? Servera i skålar eller lägg till i andra sötsaker!