Djup tallrik för soppor och flytande rätter ARCOPAL
Djup tallrik Florine är avsedd för servering av soppor, krämer och andra rätter med flytande eller halvflytande konsistens. På tallrikens yta finns ett dekorativt blommotiv som gör att den sticker ut i servisen och ger dukningen en uttrycksfull, dekorativ karaktär. Detta är en tallrik som lämpar sig för servering av rätter i hemköket och kan kombineras med andra delar ur kollektionen Arcopal Florine.
Produkten är tillverkad av Arcopal-glas, ett material som används i bordsserviser och som kombinerar lätthet med motståndskraft vid normal användning. Tallriken är anpassad för diskmaskin och för användning i mikrovågsugn, vilket underlättar den dagliga tillagningen och serveringen av måltider.

Opalglas
Material som används i serviser, motståndskraftigt mot normal användning i hemköket.
Djup tallrik för flytande rätter
Avsedd för soppor, krämer och rätter med sås tack vare kärlets djup.
Dekorativt floristiskt motiv
Mönstret på tallriken ger servisen en dekorativ karaktär och skiljer den från släta modeller.
Tål maskindisk
Produkten kan säkert diskas i diskmaskin, vilket underlättar dess skötsel.
Kan användas i mikrovågsugn
Tallriken kan användas i mikrovågsugn, vilket ökar användarkomforten.
Tillverkare
Arc France
104 avenue du Général de Gaulle
62510 Arques
[email protected]
Säkerhetsinformation
Denna produkt kan användas säkert och på det sätt som tillverkaren avsett endast baserat på bruks- och underhållsanvisningar, rekommendationer, varningar eller säkerhetsinformation som finns på produkten eller dess förpackning eller som medföljer produkten.

































